Beynin Kendini İyileştirme Gücü

Beynin Kendini İyileştirme Gücü

Beynimiz yaşananlardan anlam çıkartmaya çalışır. Çıkartılan anlam, bilgi ve dersler, adına Nöron denen sinir hücrelerinde depolanır. Uygun şekilde işlenmiş, entegre edilmiş anılar olumlu yaşantı, duygu ve düşüncelere hizmet eder.
Beynimiz yaşananlardan anlam çıkartmaya çalışır. Çıkartılan anlam, bilgi ve dersler, adına Nöron denen sinir hücrelerinde depolanır. Uygun şekilde işlenmiş, entegre edilmiş anılar olumlu yaşantı, duygu ve düşüncelere hizmet eder. Akıl sağılığımızın temelini oluştururlar.

Uygun şekilde işlenmemiş, dönüştürülüp, sindirilmemiş anılar da; ilişkisel sorunlara, sıkıntılı semptomlara, anlamlandıramadığımız yakınmalara, bazen de hastalıklara kaynaklık eder. Depresyonlar, kaygı bozuklukları, başarısızlıklar, özgüven sorunları, ilişkisel sıkıntılar bazılarıdır.

Olumsuzluk içeren ve yoğun duygulara neden olan bazı anılar, kendimizle ilgili olumsuz duygu, düşünce ve inançlar edinmemize sebep olur. Olumsuz duyguları hissederken bunları, güncelle ilişkilendirmekte zorluk çekeriz. Olumsuz, sıkıntı verici duyguları bugünkü yaşantımıza bağlamaya çalışırız. Her şey yolunda gittiği halde, “mutsuz, memnuniyetsiz, güvensiz, aptal, beceriksiz” gibi hissedebiliriz.

Geçmişteki irili ufaklı pek çok anı; yeterince işlenmemiş, olumlu anılarla ilişkilendirilmemiş ise, içsel konuşmalarımızda kendimizi son derece kötü, olumsuz olasılıkları hesaplarken buluruz.

Kendimiz hakkında ki olumsuz inançlardan acı çekeriz. Acının dili; çoğu kez beden ve diğer semptomlardadır.
Genellikle geçmiş olumsuz deneyimler ya kısmen ya da tamamen bastırılmıştır. Olay ya da anı; silik, önemsiz bir yaşantı olarak zihinde bulunur. Olayın, anının resmi hemen akla gelmez. Ancak o olaya bağlı duygu ve hisler, en ufak çağrışımlarla ortaya çıkar. Kişiyi çaresiz bırakır. Çekilen acının nedeni; geçmişte, olumsuz olarak depolanmış deneyimlere bağlıdır.

EMDR Sistematik Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden işleme Terapisi; önceden yaşanmış, olumsuz olarak depolanmış anıların, nöronal ağlar uyarılarak yeniden işlenmesine yöneliktir.
Bedenin fiziksel yaraları iyileştirebilme gücü olduğu gibi beynin de, kolay kontrol edilemeyen hatıraların, duyguların ve inançların verdiği zararı iyileştirebilme kapasitesi vardır.

EMDR beynin; kendini iyileştirebilme kapasitesini harekete geçiren etkili bir yöntemdir.
Olumsuz yaşantılara kaynaklık eden “mihenk taşı anılar” (Shapiro) bulunarak, bu konuda eğitilmiş bir klinisyen aracılığı ile depolanmış anılar, öğrenme sürecine sokulur.
Rahatsız edici anıları detaylı olarak konuşmak yerine, depolanmış anıları doğrudan hedef alır. Böylelikle daha uyumsal bilgilere dönüşmesi sağlanır.

Beynin her iki tarafının harekete geçirilmesi ile; hem iç görü, farkındalık kazanılır. Hem de kaygı ve korku türündeki duygulanımlara yönelik duyarsızlaşma ortaya çıkar. Buradaki model; “Adaptatif Bilgi İşleme” (AIP)dir.

Psk. Meryem Gül Eren

Psikolog /Çİft-Aile-Yetişkin Emdr Terapisti

Yorumlar (3)

 • Nazan

  22 Şubat 2022

  Meryem hanımı psikolojik yardıma çok ihtiyacım olan bir dönemde internet aracılığıyla buldum. İyi ki de bulmuşum. Güzeller güzeli bir insan. Danışanı olan kişilerin yorumları o kadar olumluydu ki ona güvenebileceğimi hissettim. Kendisini tanımak için öngörüşme yapıp yapamayacağımızı sorduğumda hemen kabul etti.

  • Ayla

   11 Temmuz 2022

   Meryem hanımı psikolojik yardıma çok ihtiyacım olan bir dönemde internet aracılığıyla buldum. İyi ki de bulmuşum. Güzeller güzeli bir insan. Danışanı olan kişilerin yorumları o kadar olumluydu ki ona güvenebileceğimi hissettim. Kendisini tanımak için öngörüşme yapıp yapamayacağımızı sorduğumda hemen kabul etti.

 • Gamze

  11 Temmuz 2022

  Merhabalar
  Benim bir hususta yardıma ihtiyacım var
  Ben 30 senedir kronik böbrek hastasıyım ve son 1 yıldır da damar daralması ve tıkanıkla mücadele ediyorum perşembe günü anki ve stend takılacak ve kateter takılacak
  Benim beyin gücüyle damarlarımı toparlamak ve beyin güçüyle kendimi daha güçlü ve iyi hissetmek istiyorum
  Bana bu konuda yardımcı olurmusunuz

Yoruma Kapalı.