Cevaplayacağınız soruların yanıtını alabilmek için lütfen formu eksiksiz bir şekilde doldurun, hatalı veya yanlış bilgi girişi sonucun tarafınıza ulaşmasını engelleyecektir.

1- Bir ebeveyniniz ya da ev halkından yetişkin biri sıklıkla ya da çok sıklıkla…  Size küfür etti mi? Sizi hor gördü mü? Sizi aşağıladı mı? Ya da sizi küçümsedi mi?  Ya da Sizi fiziksel anlamda incitecek bir şekilde davranıp sizi korkuttu mu?


Bir tane dahi varsa işaretleyin

2- Bir ebeveyniniz ya da ev halkından yetişkin biri sıklıkla ya da çok sıklıkla… Sizi itip tartakladı mı? Tokatladı mı? Ya da size bir şey fırlattı mı? Ya da Size hiç iz kalacak ya da yaralanacağınız kadar güçlü vurdu mu?


Bir tane dahi varsa işaretleyin

3- Bir yetişkin ya da sizden en az 5 yaş büyük biri hiç… Size hiç dokundu mu? Ya da sizi hiç okşadı mı? Ya da sizden hiç onların bedenine cinsel anlamda dokunmanızı istedi mi? Ya da Sizinle oral, anal ya da vajinal olarakcinsel ilişki yaşadı mı ya da teşebbüs etti mi?


Bir tane dahi varsa işaretleyin

4- Siz sıklıkla ya da çok sıklıkla aşağıdaki gibi hissettiniz mi? Ailenizde kimse sizi sevmiyor ya da sizin önemli ya da özel olduğunuzu düşünmüyor? Ya da Aileniz size göz kulak olmadı, ailenizle yakın hissetmediniz ya da birbirinizi desteklemediniz?


Bir tane dahi varsa işaretleyin

5- Siz sıklıkla ya da çok sıklıkla aşağıdaki gibi hissettiniz mi? Yeterince yemek yoktu? Kirli giysiler giymek zorundaydınız ve sizi koruyacak kimse yoktu? Ya da Aileniz size bakmak için ya da ihtiyacınız olduğunda doktora götürmek için çok sarhoştu ya da kendinde değildi?


Bir tane dahi varsa işaretleyin

6- Ebeveynleriniz hiç ayrıldı mı ya da boşandı mı?


Bir tane dahi varsa işaretleyin

7- Anneniz ya da üvey anneniz: Sıklıkla ya da çok sıklıkla sizi itip tartakladı mı? Tokatladı mı? Ya da size bir şey fırlattı mı? Ya da  Bazen, sıklıkla ya da çok sıklıkla tekmeledi mi? Dövdü mü? Yumrukla ya da daha sert bir şeyle size vurdu mu? Ya da Hiç en az birkaç dakika sürekli bir şekilde size vurdu mu ya da sizi silahla ya da bıçakla tehdit etti mi?


Bir tane dahi varsa işaretleyin

8- İçki problemi olan, alkolik ya da uyuşturucu kullanan biriyle yaşadınız mı?


Bir tane dahi varsa işaretleyin

9- Ev halkından biri depresyonda ya da zihinsel hasta mıydı ya da intihara teşebbüs etti mi?


Bir tane dahi varsa işaretleyin

10- Ev halkından biri hapse girdi mi?


Bir tane dahi varsa işaretleyin

11- Mevcut sağlık sorunlarınız var mı? Var ise bu sağlık sorunları nelerdir?


Bir tane dahi varsa işaretleyinAdınız
Email Adresiniz
Telefon Numaranız

Kaynakça

(1)“…Literatürdeki diğer çocukluk çağı travma ölçeklerinde de benzer şekilde çocukluk dönemi travma sayıları arttıkça, buna bağlı olarak anksiyetedepresyon, somatizasyon ve paranoid düşünme 16 şiddetinde artış göstermektedir. Çocukluk çağı travmaları ile psikiyatrik belirtiler ve bu belirtilerin şiddetleri arasında pozitif bir ilişki olacağı beklenmiştir. Elde edilen sonuç bu beklentiyi doğrular niteliktedir. Genel olarak geçerliliğe yönelik bu sonuçlar ölçeğin yüksek düzeyde geçerliliğe sahip olduğunu göstermektedir.”

ACE Ölçeği Türkçe Formunun Geçerlilik Güvenilirlik Çalışması Anıl Gündüz, Alişan Burak Yaşar, İbrahim Gündoğmuş, Canan Savran Emre Konuk Tarafından Yapılmıştır. Anadolu Psikiyatri Dergisi 2018; 19(Özel sayı.1):68-75

Siz büyürken, hayatınızın ilk 18 yılında; Şimdi “Evet” cevaplarınızı toplayın: Bu sizin ACE Travma Puanınız.  ACE travma puanınızı bulduysanız, sonucun ne anlama geldiğini öğrenmek isterseniz, bize yazın! Cevaplayalım. Eğer maddelerden 3 ya da 4’ üne Evet dediyseniz; var olan sağlık sorunlarınızı gözden geçirin. Gerekirse psikolojik yardım alın.

Elika Danışmanlık Merkezi

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.elikapsikoloji.com sitesine ve site sahibi Meryem Gül Eren aittir.

— Meryem Gül Eren